Aksamitník

Aksamitník

Aksamitník (Tagetes) nebo také afrikán (afrikána), jak se aksamitníku někdy říká, patří mezi časté letničky našich zahrad. Původně pochází z jihu Jižní Ameriky, jihovýchodu USA a Mexika. V přírodě existuje přes 50 druhů, které byly dále vyšlechtěny. Vhodný je jako letnička do polostínu i na přímé slunce (i na extrémně slunné a teplé stanoviště). Dobře se mu bude dařit i v truhlíku na balkóně. Některé druhy mohou být až nepříjemně aromatické (smrdí). 

Pěstování: Je velmi jednoduché. Rostlina bohatě kvete celé léto až do prvních mrazíků. Odkvetlé květy zaštipujte, tím podpoříte nástup dalších květů. Rostliny nejsou náročné na půdu. Příležitostně můžete použít umělá hnojiva.

Množení: Nejlépe si rostliny předpěstujeme ze semen od začátku února, ven můžeme vysazovat v době, kdy už určitě nepřijdou mrazíky. 

Tip: Použijte aksamitník jako ekologický odpuzovač půdních háďátek. Může se pěstovat i mezi záhony s kořenovou zeleninou atd. Pro tento způsob ochrany můžete v našem e-shopu najít i speciální odrůdu.

Můžete si vybírat ze tří základních druhů aksamitníku:

  • Aksamitník drobnokvětý (drobnolistý), též nízká afrikána, rostlina drobných lístků i květů, maximální vzrůst je okolo 30 cm.
  • Aksamitník rozkladitý, charakteristický většími květy a vzrůst okolo 20 cm.
  • Aksamitník vzpřímený, vhodný do váz, výška od 25 do 80 cm.

Další informace naleznete na stránkách Rady ptáka Loskutáka zde. 

Zobrazeno 17 výsledků

Seřadit:

TOP