Artyčok

Artyčok

Artyčok se řadí mezi zeleninu a také mezi léčivé rostliny.  Pochází ze středomoří a jeho nahořklé chuti holdoval prý již JIndřich VIII. Pro přípravu léčivých čajů se sbírají listy nebo kořen. Ten se používá hlavně při problémech s játry a se žlučovými cestami. Rostlina se také osvědčila jako antisklerotikum, snižuje obsah cukru v krvi a má diuretický účinek. 

Pokud budeme chtít použít artyčok jako zeleninu, tak sklízíme mohutné křupavé pupeny. Ty se na rostlině objeví druhý rok. Připravují se podobně jako chřest. Zajímavé recepty můžete najít zde. Některé odrůdy se pěstují pro řapíky, které jsou podobné těm celerovým, jen mnohem větší.

Pěstování: Předpěstujeme ze semen (únor – březen), nebo později vysejeme přímo na stanoviště. Artyčoku svědčí slunné místo a výživná půda.  Nesnáší velké mrazy, proto jej pěstujeme v nižších oblastech (na zimu přihrneme hlínu a přidáme chvojí), ve vyšších oblastech doporučujeme před zimou vykopat a uskladnit ve sklepě. 

Pupeny sbíráme postupně. Rostlina kvete v červnu. V prvním roce budou rostliny především sloužit jako okrasa. Větších sklizní se dočkáme až v dalších letech. Rostlina může na jednom stanovišti vydržet až 6 let. 

Množení: Semeny nebo dělením.  

Zobrazeny 3 výsledky

Seřadit:
- 8% artyčok poupě

Skladem

Hodnocení 5.00 z 5
(0)
26  24 

TOP