Blahovičník “Red-Cap Gum”

Blahovičník “Red-Cap Gum”

24 

Pěstování blahovičníku „Red-Cap Gum“: Výsev provádíme přímo na substrát, který udržujeme stále vlhký. Mělo by jít o kombinaci běžného zahradního substrátu a rašeliny (v poměru 3:2). Semena blahovičníku není třeba stratifikovat, před výsevem je však můžete na pár hodin namočit do vody, aby se tím podpořilo klíčení. Blahovičník obvykle klíčí velmi rychle, ideální je teplota 20 – 25°C. Rychle roste a můžeme jej množit pomocí řízkování.

Není skladem

Katalogové číslo: bt16839 eucalyptus erythrocorys. A5 Kategorie: , ,

Blahovičník „Red-Cap Gum“ (Eucalyptus erythrocorys), známý též pod názvem Illyarrie, je 4 – 8 m vysoký stálezelený strom původem ze západní Austrálie. Dobře však snáší řez a lze jej proto pěstovat i jako přenosnou rostlinu v květináči.

Stanoviště pro blahovičník „Red-Cap Gum“: Vyhovují mu dobře propustné půdy hlinitého až písčitého charakteru. V letních měsících ocení pravidelnou zálivku, ale snese i občasné sucho. Je vhodnou rostlinou na slunná stanoviště. V našich podmínkách není spolehlivě mrazuvzdorný, proto se doporučuje jeho pěstování v nádobách a pravidelné letnění. Výhodou je, že díky velkému obsahu vonných silic v celé rostlině tento blahovičník téměř netrpí na škůdce.

Využití blahovičníku „Red-Cap Gum“: Je to léčivá rostlina. Listy tohoto blahovičníku obsahují vonné silice, které mají antiseptické, antibakteriální a antivirové účinky. Proto se často uplatňují při léčbě onemocnění dýchacích cest, při senné rýmě, astmatu atd. Silice z blahovičníků se dále využívají v medicíně, kosmetice i při výrobě repelentů a insekticidů. Druh „Red-Cap Gum“ navíc okouzlí i svými krásnými žlutými květy, můžeme jej tedy pěstovat i coby okrasnou rostlinu. Při letnění pravděpodobně přiláká celou řadu opylovačů.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Podrobnější návod na pěstování eukalyptů ze semínek si můžete přečíst na této stránce (v angličtině).

Chcete se zeptat?


 

TOP