Boryt barvířský
- 11%

Boryt barvířský

17 

Pěstování borytu barvířského: Semena vyséváme na jaře nebo na začátku léta, nejlépe v IV. – VI., je možné si je nejprve předpěstovat doma či v pařeništi.
v balení je minimálně 30 semen.

1 skladem

Katalogové číslo: PN 5 Kategorie: ,

Boryt barvířský (Isatis tinctoria) pochází pravděpodobně z jihovýchodní Evropy a oblasti Kavkazu. Můžeme se s ním ale setkat i v naší přírodě. Jeho pěstování u nás má dlouhou tradici, i když v současnosti jej v zahradách spatříme jen málokdy.

Stanoviště pro boryt barvířský: Boryt je statná (až 1 m vysoká) dvouletka či krátkověká trvalka, která má ráda suchá stanoviště a dobře propustné půdy. Nejlépe prospívá na plném slunci.

Využití borytu barvířského: Jak napovídá název, boryt byl dříve velmi oblíbenou barvířskou rostlinou. Celá rostlina obsahuje přírodní barvivo modré barvy, kterým se dříve barvily látky. Pigmentu indiga v borytu se někdy říká německé indigo či borytová modř. Rostlina má také léčivé účinky, údajně působí antibakteriálně a antivirově. Podporuje imunitní systém a pomáhá při horečce. Boryt barvířský je oblíbený i v tradiční čínské medicíně.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Pokud si chcete zkusit extrahovat borytovou modř doma, můžete postupovat podle tohoto návodu (v angličtině).

Chcete se zeptat?


 

TOP