Čertkus luční

Čertkus luční

19 

Pěstování: Semena vyséváme přímo na stanoviště III.(raději až počátek IV.)-V. Substrát je třeba udržovat stále vlhký. Mladé sazeničky nesmíme nechat zarůst plevelem. V balení je minimálně 12 semen.

2 skladem

Katalogové číslo: BL 3/2 Da BT Kategorie: , ,

Čertkus luční (Succisa pratensis) je zajímavá léčivá trvalka. Vyskytuje se po celé Evropě, ale preferuje vlhčí stanoviště. Rostlina dorůstá 50-80 cm. U nás se lze setkat také s názvem „čertůvkus“ nebo „čerta kus“ – podle pověsti ďábel prý lidem tolik záviděl léčivý kořen, že z něj část ukousl, aby rostlina již nemohla pomáhat (více si můžete přečíst zde).

Pěstování: Čertkus preferuje vlhká stanoviště. Nejlépe se mu daří v polostínu, ale pokud zajistíte, aby půda kolem rostliny byla neustále vlhká, poroste i na plném slunci. Půda by měla být humózní a dobře propustná. Je to skvělá rostlina na zahrady s vyšší hladinou podzemní vody.

Využití: Čertkus je léčivá rostlina. Pomáhá při hojení ran a modřin, je močopudný a používá se při onemocněních dýchacích cest. Sbíráme nať a oddenek. Čaj má detoxikační účinky.

Chcete se zeptat?


 

TOP