Česnáček lékařský

Česnáček lékařský

21 

Pěstování česnáčku lékařského: Před výsadbou česnáčku je vhodné semena stratifikovat. V nádobě s vlhkým pískem je uložíme cca na 6 týdnů do ledničky. Na stanoviště je pak vyséváme v IV. – V. přímo na substrát a jen zlehka přikrýváme zeminou. Rostlina obvykle kvete IV. – VI. a má drobné bílé květy.

25 skladem

Množstevní slevy
1-34 35-45 46+
- - -
Množství
Katalogové číslo: pn26 Kategorie: ,

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je dvouletá až vytrvalá bylina, která je v české přírodě běžná.

Stanoviště pro česnáček lékařský: Je nenáročný na stanoviště a často roste podél cest či na stinných místech v parcích, kde ovšem může být nějak znehodnocená půda. Rád roste i v místech, kde se pravidelně venčí psi, proto bychom na to měli při sběru pamatovat. Alternativou je vypěstovat si česnáček ze semen na vlastní zahradě. Tato léčivka miluje humózní vlhké půdy a nejlépe roste v polostínu, Ve vhodných podmínkách se rychle rozrůstá a může dorůst do výšky 80 cm až 1 m.

Využití česnáčku lékařského: Česnáček je léčivá rostlina, má hojivé účinky a působí antisepticky. Mladé lístky můžeme žvýkat, což je prevence proti paradentóze. Čaj z česnáčku působí protizánětlivě. Zajímavé je i jeho užívání v kuchyni, protože česnáček obsahuje velké množství vitamínu A a C. Můžeme jej použít jako náhradu medvědího česneku, protože má mnohem delší vegetační období. Pro svou mírně česnekovou chuť se hodí do salátů, jen tak na chleba s máslem, do pesta atd. Chutné jsou i mladé květy, kterými lze ozdobit celou řadu pokrmů.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Více o blahodárných účincích česnáčku lékařského na lidský organismus si můžete přečíst na tomto blogu o bylinkách.

Chcete se zeptat?


 

TOP