Česnáček lékařský
- 5%

Česnáček lékařský

20 

Pěstování česnáčku lékařského: Před výsadbou česnáčku je vhodné semena stratifikovat. V nádobě s vlhkým pískem je uložíme cca na 6 týdnů do ledničky. Na stanoviště je pak vyséváme v IV. – V. přímo na substrát a jen zlehka přikrýváme zeminou. Rostlina obvykle kvete IV. – VI. a má drobné bílé květy. V balení je minimálně 20 semen.

18 skladem

Katalogové číslo: pn26 Kategorie: ,

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je dvouletá až vytrvalá bylina, která je v české přírodě běžná.

Stanoviště pro česnáček lékařský: Je nenáročný na stanoviště a často roste podél cest či na stinných místech v parcích, kde ovšem může být nějak znehodnocená půda. Rád roste i v místech, kde se pravidelně venčí psi, proto bychom na to měli při sběru pamatovat. Alternativou je vypěstovat si česnáček ze semen na vlastní zahradě. Tato léčivka miluje humózní vlhké půdy a nejlépe roste v polostínu, Ve vhodných podmínkách se rychle rozrůstá a může dorůst do výšky 80 cm až 1 m.

Využití česnáčku lékařského: Česnáček je léčivá rostlina, má hojivé účinky a působí antisepticky. Mladé lístky můžeme žvýkat, což je prevence proti paradentóze. Čaj z česnáčku působí protizánětlivě. Zajímavé je i jeho užívání v kuchyni, protože česnáček obsahuje velké množství vitamínu A a C. Můžeme jej použít jako náhradu medvědího česneku, protože má mnohem delší vegetační období. Pro svou mírně česnekovou chuť se hodí do salátů, jen tak na chleba s máslem, do pesta atd. Chutné jsou i mladé květy, kterými lze ozdobit celou řadu pokrmů.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Více o blahodárných účincích česnáčku lékařského na lidský organismus si můžete přečíst na tomto blogu o bylinkách.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Naděžda Rybářová
3 roky 2 měsíce před

Dobrý den, můžeme tuto rostlinu pěstovat s medvědím česnekem? Naďa Rybářová

Podpora
Kristyna
3 roky 2 měsíce před

Dobrý den. Děkujeme za dotaz. Česnek medvědí i česnáček lékařský lze pěstovat pohromadě, protože obě tyto rostlinky mají podobné nároky na stanoviště. Nicméně je pravděpodobně nikdy společně neuvidíte, protože mají jinou vegetační dobu. Medvědí česnek se obvykle po vykvetení “zatahuje” v době, kdy česnáček teprve začíná rašit. Nicméně zde hodně záleží na podmínkách v konkrétní zahradě, takže se nebojte experimentovat – třeba budete příjemně překvapená.

 

TOP