Dřín obecný

Dřín obecný

25 

Pěstování dřínu obecného: Je nutná studená stratifikace – jinak semena přeléhají! Semena dřínu nejprve na 24 – 48 hodin namočíme do vlažné vody a následně uložíme do nádoby s vlhkým pískem, kterou dáme přibližně na 2 měsíce do ledničky. Alespoň jedenkrát je vhodné směs pořádně prokypřit. Po uplynutí cca 60 dnů můžeme semena vysévat do vlhkého zahradnického substrátu do květináčů či přímo na stanoviště. Dřín však pro klíčení potřebuje teploty kolem 20 – 25°C. Alternativou je výsadba přímo na stanoviště během podzimu, kdy se o stratifikaci postará sama příroda – pozor však na hlodavce!

12 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: bt401174 bl 3/3 Kategorie: , ,

Dřín obecný (Cornus mas) je náš původní keř, který se však zatím v českých zahradách nevyskytuje tak často, jak by si zasloužil. Je to dlouhověká dřevina, která obvykle dorůstá 3 – 6 m, dobře však snáší řez. Dřín je velmi odolný keř a téměř vůbec netrpí na škůdce a choroby

Stanoviště pro dřín obecný: Je poměrně nenáročný, ale nesnáší kyselé a podmáčené půdy. Nejvíce mu vyhovují stanoviště na plném slunci a dobře propustná zemina s dostatkem humusu. Preferuje také vápenité půdy. Můžeme jej vysazovat i do jedlých živých plotů.

Využití dřínu obecného: Dřín jistě najde své uplatnění na každé zahradě, kde je pro něj místo. Keř vytváří brzy na jaře (dle počasí někdy už na přelomu II./III.) velké množství žlutých květů, které lákají opylovače. Včelám a čmelákům proto poskytuje zdroj potravy i v době, kdy téměř nic jiného nekvete – je skvělou dřevinou pro včelaře. Plody jsou jasně červené a velikostí i tvarem trochu připomínají šípky. Lidově se jim říká „dřínky“. Obsahují velké množství vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Mají nakyslou chuť a je možné je jíst jen tak syrové. Může se z nich však také vyrábět džem, kompoty a přidávají se i do koláčů. Již vzácně se dnes lze setkat i s pálenkou z dřínek.
V balení jsou 2ks.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Pro inspiraci, jak nejlépe dřínky využít, si můžete přečíst tyto recepty.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Zapletal
1 rok 3 měsíce před

DObrý den. Musí být na zahradě více než jeden keř, aby rostlina dobře plodila? Děkuji, Zapletal

Podpora
Kristyna
1 rok 3 měsíce před

Dobrý den. Nutnost to úplně není, na rozdíl třeba od rakytníku Vám může plodit i dřín pěstovaný jako solitéra. Na samosprašnost se však u těchto keřů nelze příliš spoléhat, proto doporučujeme pro větší výnosy zasadit alespoň dva semenáčky. U roubovaných rostlin je lepší pěstovat dvě odlišné odrůdy.

Návštěvník
Zapletal
1 rok 3 měsíce před

Děkuji za odpověď. Jak přesně provést stratifikaci semen venku?

Podpora
Kristyna
1 rok 3 měsíce před

Dobrý den. Nabízí se několik možností: můžete prostě na podzim zasadit semena přímo na stanoviště a počkat do jara. V tomto případě však hrozí, že se k nim dostanou hlodavci či jiní škůdci. Alternativou je semena zasadit do nádoby s vlhkým pískem a tu pak zahrabat do země. V některých obchodech lze také koupit ochranné košíčky pro pěstování cibulovin, takže i s nimi lze experimentovat. Jen je třeba počítat s tím, že pokud bude neobvykle mírná zima, je možné, že semena budou klidně přeléhat ještě jeden rok.

 

TOP