Eukalyptus a korymbie

Eukalyptus a korymbie

Eukalyptus nebo česky blahovičník pochází ze subtropické Austrálie. Dřevo není příliš kvalitní zato však obsahuje vysoký obsah vonných a léčivých silic, které jsou velmi cenné. Používá se jako pokojová rostlina, stejně tak i pro venkovní pěstování – vhodné je letnění.

Pěstování: Eukalyptus se nejlépe pěstuje ze semen, která můžeme nechat vyklíčit od února. Teplota pro klíčení se pohybuje okolo 18°C. Eukalyptus velmi rychle roste, měl by se občas přesadit a listy zastřihnout.

Stanoviště: V létě slunné až polostinné, lze pěstovat venku. Přezimování při světlých a vzdušných podmínkách a teplotě kolem 2-10 °C. Rostlina vyžaduje výživnou půdu a bohatou zálivku. Substrát by se měl často zalévat, tak aby byl stále lehce vlhký (vyhovuje mu lehce kyselá půda). V zimě zalévat méně!

Použití: Listy blahovičníku jsou velmi dekorativní, šedomodré barvy s výraznou příjemnou vůní po promnutí v prstech. Často se v současné době používají v květinářství, zejména při moderních květinových aranžmá a vazbách.

Účinky: Používá se při léčbě nachlazení horních cest dýchacích a astmatu. Eukalyptová tinktura má dezinfekčními účinky, pomáhá snadněji překonávat příznaky nachlazení. Dobře působí na průdušky, zejména při kašli. Dokonce pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru. Přispívá k udržování zdravých kloubů a svalů.

Škůdci a chorobami je napadán jen velmi vzácně.  

Více o léčivých účincích eukalyptu naleznete na těchto stránkách.

Zobrazeno 6 výsledků

Seřadit:

TOP