Hledík / Hledíkovka / Hlaváč

Hledík / Hledíkovka / Hlaváč

Hledík (lat. Antirrhinum)  je větší vzpřímená, rychle rostoucí letnička. Existují mnoho kultivarů, například nízké, které jsou vhodné do nádob a truhlíků.

Pěstování: Předpěstujeme si sazeničky v únoru nebo březnu. Semeno nezasypáváme a pravidelně vlhčíme. V květu je přesadíme ven. Rostlině vyhovuje slunné místo s hlinitopísčitou zásaditou půdou.

 

Hledíkovka (lat. Nemesia) je letnička s pilovitými listy a trubkovitými květy. Kvete směsí pestrých tvarů v průběhu celého léta. Odstraněním odkvetlých květů podpoříte další kvetení.

Pěstování: Semena předpěstujeme v březnu (pokud nestihnem, tak je možné ještě i v dubnu). Na stanoviště umístíme koncem května. Hledíkovka má ráda přímé slunce, ale vyhovuje ji také polostín. Nesnáší sucho (ostatně jako většina letniček). Substrát by měl být vždy lehce vlhký.

 

Hlaváč (lat. Scabiosa) patří bohužel mezi méně známé, ale velmi atraktivní letničky. Kvete spoustou drobných bílých květů. Rostlina dorůstá cca do 20cm s velkým květem cca 45cm. Plodem je nažka. Netradiční květenství má velmi zajímavý tvar.

Použití: V květinářství jako řezaná ale i sušená květina. Vhodná do suchých vazeb. Pokud si ji budete chtít usušit, řežte pouze nedozrálá květenství. Ta po dosušení dokvetou a budou mít dlouhou životnost. Květiny v plném květu by po usušení opadaly.

Další informace o hlaváči (Scabiose) můžete nalézt zde.

 

Zobrazeno 5 výsledků

Seřadit:

TOP