Hloh jednosemenný

Hloh jednosemenný

28 

Pěstování hlohu jednosemenného: Semena před výsevem namočíme na 24-48 hodin do vlažné vody. Jedná se o dřevinu mírného pásma, pro správné klíčení je proto nutné semena nejprve stratifikovat. V tomto ohledu je možné spolehnout se na přírodu a výsev provést na podzim. Mnohem jistější je však provést stratifikaci v ledničce – měla by trvat cca 3-4 měsíce. I tak se však může stát, že semena budou rok přeléhat.
V balení jsou 3 semena.

20 skladem

Katalogové číslo: BL 3/2 Ba BT 29902 novinka 2021 Kategorie: ,

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) je původní dřevina české přírody. Jedná se o trnitý rozvětvený keř, který dosahuje výšky až 6 m. Kvete drobnými bílými květy a vytváří sytě červené bobulovité plody, kterým se lidově říká „hložinky“. Ve volné přírodě se občas může zkřížit s příbuzným hlohem obecným.

Pěstování hlohu jednosemenného: Hloh jednosemenný je zcela nenáročná rostlina. Miluje stanoviště na plném slunci, ale klidně poroste i v polostínu (i když o něco pomaleji). Vyhovuje mu dobře propustná výhřevná půda, která může mít i mírně písčitý charakter.

Využití hlohu jednosemenného: Můžete jej pěstovat čistě jako okrasnou rostlinu – vynikne především jako solitéra. Hodí se však i do živých plotů. Hloh je také významnou medonosnou rostlinou. Hložinky jsou jedlé a obsahují mnoho vitamínů. Lze je jíst jen tak syrové, ale mají velmi jemnou chuť, která může někomu přijít nevýrazná, proto se hodí spíše do marmelád, ovocných šťáv atd. Hloh má léčivé účinky – posiluje činnost srdečního svalu, snižuje krevní tlak a celkově harmonizuje činnost cévní soustavy. Sbíráme květy, plody i listy.

Chcete se zeptat?


 

TOP