Jablečník / Jestřabina

Jablečník / Jestřabina

Jablečník obecný je vytrvalá rostlina, která má jako bylinka velmi široké spektrum využití. Své uplatnění najde při problémech s průduškami, žaludeční nevolností, při onemocnění jater atd.

Pěstování: Na pěstování nenáročný, stačí mu i lehce přistíněné místo. Půda spíše vápnitá (lehčí, nemusí být bohatá na živiny). Semena můžeme vysévat již v březnu doma nebo v dubnu a květnu přímo na pozemek. Nať sbíráme postupně.

Použití: Vhodný je na vnitřní léčbu při problémech se srdcem, především pomáhá na nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce. Zevně se používá při hojení ran. Čaj připravený z této bylinky je velmi hořký = zdravý :). Více o možném využití jablečníku naleznete zde.

 

Jestřabina lékařská je vytrvalá až 1 m vysoká bylina. Rostlina je oblíbená především u cukrovkářů, protože přirozeně snižuje hladinu cukru v krvi. Je vhodná také pro kojící matky, výrazně totiž podporuje tvorbu mateřského mléka.

Pěstování: Jestřabině se dobře daří na vlhkých, na živiny bohatých stanovištích (jílovité půdy), snáší dobře stín i přímé slunce. Sbíráme kvetoucí nať, kterou sušíme při teplotě do 40°C. Více o této rostlině se dočtete zde.

Zobrazeny 2 výsledky

Seřadit:

TOP