Klanopraška čínská

Klanopraška čínská

19 

Pěstování klanoprašky čínské: Výsadbu je dobré provádět brzy na jaře, tedy v III. – IV. Semena však nejdříve musí projít 2-3měsíčním procesem studené stratifikace (nejlépe ve vlhkém písku v ledničce). Vzhledem k tomu, že mladé sazeničky jsou poměrně choulostivé na pokles teplot, je také možné si klanoprašku předpěstovat např. ve skleníku či zimní zahradě. Prvních pár let roste pomaleji. V balení je 5 semen.

13 skladem

Katalogové číslo: bt2531 kr1 D Kategorie: , ,

Klanopraška čínská Schizandra“ (Schisandra chinensis) je mohutná popínavá rostlina původem z Číny. V zemi původu se jí říká Wu Wei Zi.

Stanoviště pro klanoprašku čínskou: V našich podmínkách je dobře mrazuvzdorná (až do -35°C), především mladší rostliny je však dobré chránit mulčem, který zajistí i požadovanou vláhu. Klanopraška miluje slunce, ale protože koření mělce, hrozí u ní přehřívání kořenů. Proto je lépe ji vysazovat v mírném polostínu. Nesnáší těžké půdy, nejlépe se jí daří ve vlhké, dobře propustné půdě s dostatkem humusu. V letních měsících je třeba pravidelná zálivka, aby substrát kolem kořenů nevysychal. Živiny je vhodné pravidelně doplňovat kvalitním kompostem. Jde o vytrvalou rostlinu a při správné péči se dožívá i 20 let. Za tuto dobu však může také pořádně vyrůst – až 10 m, proto je třeba ji pěstovat u nějaké opory.

Využití klanoprašky čínské: Listy i červené plody jsou jedlé. Klanopraška patří mezi nejvýznamnější rostliny tradiční čínské medicíny. Plody se suší, vyrábí se z nich džem a v zemi původu i víno. Obsahují velké množství vitamínů a významné antioxidanty. Příznivě působí na centrální nervovou soustavu, snižují únavu a úzkost, zlepšují zrak, stimulují činnost srdce a dalších orgánů a celkově přispívají ke zdravému fungování organismu.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Pokud se zajímáte o čínskou medicínu/léčivé rostliny, můžete si přečíst tento podrobný výčet léčivých účinku klanoprašky (ve slovenštině). Semena klanoprašky se před výsevem musí stratifikovat, jestli si nevíte rady, přečtěte si tento jednoduchý návod.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Dana Cerhová
3 roky 6 měsíce před

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli se tato rostlika může pnout i po stromech podobně jako třeba břečťan? Děkuji D. C.

Podpora
Kristyna
3 roky 6 měsíce před

Dobrý den. Nechat klanoprašku pnout se po živých stromech rozhodně nedoporučujeme. Na rozdíl od zmíněného břečťanu, který patří mezi kořenující liány, je klanopraška ovíjivá liána a v dospělosti je natolik mohutná a těžká, že by stromek mohla zahubit. Pokud však v zahradě máte starý či odumřelý strom, který je Vám líto pokácet, můžete zkusit experimentovat. Klanopraška plazící se po suchém stromě může být velmi dekorativní, mrtvé dřevo by navíc sloužilo jako úkryt a hnízdiště pro hmyz a další užitečné zahradní pomocníky.

Návštěvník
Zapletal
3 roky 4 měsíce před

Dobrý den, tuto rostlinu jsem si loni koupil jako sazeničku, ale zimu nepřečkala ani přikrytá chvojím – je opravdu mrazuvzdorná? Z.

Podpora
Kristyna
3 roky 4 měsíce před

Dobrý den. Ano, klanopraška je opravdu mrazuvzdorná. Je však možné, že Vaše sazenička byla příliš mladá/slabá a mráz ji prostě zahubil. Pokud nebyl sníh a rostlinu jste pravidelně nezaléval, je pravděpodobnější, že spíše uschla – klanopraška vyžaduje stále mírně vlhkou půdu, proto ji klidně v případě potřeby zaléváme i v zimních měsících.

 

TOP