Komonice lékařská

Komonice lékařská

21 

Pěstování komonice lékařské: Výsev provádíme nejlépe koncem jara, tedy v IV./V. – VI. Komonice má drobné žluté květy. V balení je minimálně  40 semen.

Není skladem

Katalogové číslo: pn 21 Kategorie: ,

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je statná dvouletka, která se u nás nepěstuje tak často, jak by si zasloužila.

Stanoviště pro komonici lékařskou: Daří se jí na lehčích půdách. Komonice je skvělá rostlina na sušší stanoviště, proto by půda pro ni měla být dobře propustná. Preferuje plné slunce, ale snese bez větších problémů i polostín.

Využití komonice lékařské: Jak napovídá název, komonice je léčivka – tlumí činnost hladkého svalstva, má uklidňující účinky a působí také antikolagulačně. Může se přidávat do relaxačních koupelí. Vzhledem k tomu, že obsahuje větší množství kumarinu, je vždy třeba dodržovat doporučené dávkování. Komonice je i významná medonosná rostlina a někdy se používá jako krmivo (především pro koně), proto se jí přezdívá „koňský jetel“. Repelentně působí na moly, proto ji sušenou můžeme zavěsit do skříně nebo spíže. V současnosti se dále užívá v ekologickém zemědělství jako zelené hnojení.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Zelené hnojení je v dnešní době stále oblíbenější. Pokud Vás toto téma zaujalo, můžete si o něm přečíst více v tomto podrobném článku.

Chcete se zeptat?


 

TOP