Kontryhel žlutozelený
- 4%

Kontryhel žlutozelený

24 

Pěstování kontryhelu žlutozeleného: Nenáročné. Semena kontryhelu vyséváme přímo na stanoviště již počátkem jara (III. – IV.). Místo výsevu je nejprve třeba dobře odplevelit. Vyséváme v dostatečných rozestupech – kontryhel špatně snáší pozdější přesazování. V balení je minimálně 60 semen.

Není skladem

Katalogové číslo: pn2020 BL 2/1 B kontryhel žlutozelený Kategorie: , , ,

Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora) je až 30 cm vysoká trsnatá trvalka se světle zelenými listy a žlutým květenstvím. V naší přírodě se běžně vyskytuje podél vodních toků a na vlhkých loukách. Pro své blahodárné účinky na lidský organismus je velmi oblíbený mezi bylinkáři. Lidově se mu někdy říká husí šlapka či rosička.

Pěstování kontryhelu žlutozeleného: Kontryhel miluje vlhká stanoviště a polostín. Pokud mu však zajistíme dostatek vláhy, poroste bez problémů i na přímém slunci. Jedná se o ideální rostlinu do stinných míst zahrady. Vhodný je též výsev podél lemů zahradních jezírek a vodních toků. Kontryhel žlutozelený vytváří poměrně dlouhé oddenky, s čímž je vhodné počítat již při počátečním výsevu, protože rostlina špatně snáší přesazování.

Využití kontryhelu žlutozeleného: Jedná se o významnou léčivku, která má celou řadu využití. Obsahuje velké množství vitamínů, antioxidanty a celou řadu dalších zdraví prospěšných látek. Užívá se při léčbě kožních problémů, blahodárně působí i na ženské pohlavní ústrojí – proto se mu někdy přezdívá „ženská bylina“. Čaj se užívá i při hubnutí. Sbíráme kvetoucí nať a listy.

 

Další informace a zajímavosti: O kontryhelu se někdy můžeme dočíst, že nemá žádné vedlejší účinky, přesto je však vhodné se vždy před užíváním poradit s odborníkem. Kontryhel je velmi oblíbený v celostní medicíně. Více si o jeho účincích můžete přečíst na těchto stránkách.

Chcete se zeptat?


 

TOP