Kopytník evropský

Kopytník evropský

27 

Pěstování kopytníku evropského: Ve volné přírodě semena kopytníku roznášejí mravenci. Výsev provádíme přímo na stanoviště IV.-VI. Záhon je třeba dobře odplevelit. V době klíčení půda nesmí nikdy zcela vyschnout.

Není skladem

Kopytník evropský (Asarum europaeum) je nízká vytrvalá bylina, která se vyskytuje od Evropy až po Sibiř. Poměrně často se s ním lze setkat i v české přírodě. Své jméno získala rostlina údajně proto, že její listy tvarem připomínají koňské kopyto.

Pěstování kopytníku evropského: Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu. Kopytníku vyhovují vždy vlhké a humózní půdy. Preferuje neutrální půdní pH. Kopytník je ideální rostlina do stínu a polostínu. V období déle trvajícího sucha rozhodně nepohrdne občasnou zálivkou.

Využití kopytníku evropského: Kopytník se ve vhodných podmínkách velmi rychle rozrůstá a vytváří souvislý zelený koberec. Lze jej tedy použít coby půdokryvnou rostlinu do stinných koutů Vaší zahrady, popřípadě jím můžete podsadit vzrostlejší stromy. Kopytník je také léčivka. Používá se například při léčbě astmatu, bronchitidy, a kašle.

Pozor! Kopytník je toxický a může vyvolávat zvracení, křeče, průjem a v krajním případě i zánět ledvin. Před jeho užíváním je proto třeba nejprve se poradit s odborníkem a následně poctivě dodržovat doporučené dávkování. V žádném případě by jej neměly užívat těhotné ženy.

 

Další informace a zajímavosti: Podrobnější informace o pozitivních účincích kopytníku si můžete přečíst na této stránce.

Chcete se zeptat?


 

TOP