Korymbie citroníková

Korymbie citroníková

22 

Pěstování korymbie citroníkové: Protože především mladé korymbie jsou velmi citlivé na náhlý pokles teplot, je vhodné semena nechat nejprve vyklíčit doma. Vyséváme je přímo na substrát, který udržujeme stále vlhký. Mělo by jít o kombinaci běžného zahradního substrátu a rašeliny (v poměru 3:2). Korymbie klíčí velmi rychle, při teplotě 25 °C i 5 dní.

23 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: borymbia citriodora BT71206 VV2 Kategorie: , ,

Korymbie citroníková (Corymbia citriodora) je mohutný stálezelený strom, který možná znáte pod jeho dřívějším názvem „blahovičník citroníkový“. Pochází z Austrálie. Ve volné přírodě může dorůst výšky kolem 35 – 50 m, dobře však snáší řez, takže je možné ji pěstovat i jako keř či menší stromek.

Stanoviště pro korymbii citroníkovou: Rostlinu teoreticky lze pěstovat ve volné půdě i u nás, příliš se to však nedoporučuje. Korymbie totiž není mrazuvzdorná. Je sice schopná přežít teploty kolem -5 °C, a pokud ji chráníme mulčem možná i nižší, ale nelze na to spoléhat. Proto je jistější ji pěstovat jako rostlinu v květináči a od jara do podzimu ji letnit. Korymbie bujně roste, proto je nutné pravidelné přesazování. Má ráda dobře propustné půdy klidně i s příměsí rašeliny. Především v letních měsících potřebuje pravidelnou zálivku. Vyhovuje jí světlé stanoviště, ale ne plné slunce.

Využití korymbie citroníkové: Korymbie je léčivá rostlina. Jak napovídá již její název, listy voní po citrónech. Listy obsahují vonné silice. Ty mají antiseptické a antibakteriální účinky. Přípravky z korymbie pomáhají při astmatu a onemocněních dýchacích cest. Pomáhá při křečích a vysokém krevním tlaku. Silice se užívají i v kosmetice či jako přírodní repelent proti hmyzu. Rostlina hezky provoní celou místnost a mladé výhonky lze zavěsit do skříní jako ochranu proti šatním molům.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Podrobnější informace o tom, jak korymbii a jiné eukalypty pěstovat, najdete na této stránce.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Filip Jakubec
2 roky 1 měsíc před

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli se tento strom hodí na úpravu jako bonsaj? Předem děkuji.
S pozdravem,
Jakubec

Podpora
Kristyna
2 roky 1 měsíc před

Dobrý den. Sama bonsaje nepěstuji, ale vzhledem k tomu, že korymbie je velmi odolná rostlina, co navíc bez problémů snese i radikální řez, nabízí se jako vhodný kandidát.

 

TOP