Krvavec menší

Krvavec menší

22 

Pěstování krvavce menšího: Výsev provádíme nejlépe na začátku jara, tedy v III. – IV.  Semena krvavce obvykle klíčí asi 3 týdny. Kvete od V. – IX. V balení je minimálně 50 semen.

16 skladem

Množství
Katalogové číslo: pn 9 Kategorie: ,

Krvavec menší (Sanguisorba minor) je zajímavá trvalka, kterou občas můžete potkat i v naší přírodě. Často roste na místech nějak narušených, protože se v porostu vyšších rostlin jen těžko prosadí.

Stanoviště pro krvavec menší: Krvavec preferuje stanoviště na plném slunci, snese však i mírný polostín. Dobře se mu daří v propustných půdách bohatých na živiny. Můžou být i mírně zásadité. Je vhodnou rostlinou na sušší stanoviště. Často se vysazuje na lemy záhonů a kolem zahradních chodníčků.

Využití krvavce menšího: Někdy bývá krvavec vysazován na ovčí pastviny jako pícnina. Dříve se běžně užíval i coby léčivka, mimo jiné proto, že zastavuje krvácení. Kořen je velmi hořký a přidával se do likérů pro podporu zažívání. Také se z něj dá získat přírodní černé barvivo. Krvavec je i jedlá rostlina. Mladé listy se mohou přidávat do salátů, chutí připomínají okurky. Listy můžeme použít i coby netradiční koření. Rostlina po sklizni listů velmi rychle obrůstá, proto je můžeme sbírat téměř celý rok. Z ekologického hlediska je krvavec menší zajímavý v tom, že je jedinou živnou rostlinou pro housenky ohroženého motýla soumračníka skořicového (Spialia sertorius).

Další informace a zajímavé odkazy: Pro zajímavost si můžete přečíst tento přehledný článek o soumračníkovi skořicovém.

Chcete se zeptat?


 

TOP