Ladoník „Quamash“

Ladoník „Quamash“

19 

Pěstování ladoníku „Quamash“: Semena ladoníku vysazujeme III. – V., pokud dlouho nevyklíčí, může pomoci asi 2měsíční stratifikace. Cibulky vysazujeme X. – XI. Ladoník nemá příliš rád časté přesazování. Množí se dobře semeny i cibulkami. V balení je 5 semen.

36 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: bt12823 kr1 C Kategorie: ,

Ladoník „Quamash“ (Camassia quamash) pochází ze Severní Ameriky. Je to asi 30 – 40 cm vysoká cibulnatá trvalka, která je typická výraznými modro-fialovými květy.

Stanoviště pro ladoník „Quamash“: Je to poměrně nenáročná rostlina a dobře roste i v těžších půdách. Během jarních měsíců a v létě vyžaduje pravidelnou zálivku, aby zemina kolem byla pokud možno stále vlhká. V zimě naopak preferuje sušší půdu. V našich podmínkách je dobře mrazuvzdorný. Nejlépe se ladoníku daří na přímém slunci, ale klidně snese i polostín.

Využití ladoníku „Quamash“: V zahradě může plnit funkci okrasné rostliny, díky příjemné vůni je i velmi oblíben u včel a jiných opylovačů coby medonosná rostlina. Zajímavostí quamashe jsou především jeho jedlé cibulky. Byly důležitou součástí jídelníčku severoamerických indiánu. Je možné cibulky konzumovat syrové, ale až po uvaření (nebo usmažení) získávají lahodnou nasládlou chuť, která trochu připomíná sladké brambory.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Jedlé cibulky ladoníku si můžete připravit třeba podle tohoto receptu (v angličtině).

Chcete se zeptat?


 

TOP