Lebeda zahradní

Lebeda zahradní

19 

Pěstování lebedy zahradní: Výsev semen lebedy na cílové stanoviště provádíme nejlépe v III. Sázíme mělce, většinou můžeme očekávat rychlé vyklíčení. Lebeda je v květu dost rozložitá rostlina a dorůstá až výšky 2 metrů, na což je třeba při výsevu pamatovat. Pokud nemáme v plánu květ odstranit, je také třeba rostlině poskytnout nějakou oporu. Listy se dají sklízet již asi 40 dní od vysetí semen – podle podmínek. Pozor! Dle některých zdrojů není vhodné lebedu vysazovat poblíž brambor, tlumí totiž jejich růst!
V balení je minimálně 20 semen.

46 skladem

Množství
Katalogové číslo: bt23363 KR2 c Kategorie: ,

Lebeda zahradní (Atriplex hortensis) je u nás neprávem opomíjená listová zelenina. Přitom je to na pěstování zcela nenáročná rostlina. Vžilo se pro ni označení „Divoký špenát„.

Stanoviště pro lebedu zahradní: Dobře roste v běžné zahradní zemině a preferuje stanoviště na přímém slunci. Je poměrně odolná vůči suchu, přesto se však doporučuje alespoň občasná zálivka. Pozor ovšem na přemokřenou půdu – tu lebeda nesnáší.

Využití lebedy zahradní: V kuchyni lze její listy použít jako alternativu špenátu, který ji pravděpodobně v našich zahradách kdysi nahradil. Listy lebedy zahradní však obsahují větší množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, oproti tomu se v nich nachází jen minimum škodlivé kyseliny šťavelové. Využít se dají i semena, která se rozemletá mohou přidávat do mouky či hotových pokrmů. Údajně jsou bohatá na vitamín A. Tato rostlina je velmi oblíbená i mezi příznivci permakultury, mimo jiné proto, že je samovýsevná a tedy na jednom stanovišti může růst i několik let. Pro svůj impozantní vzrůst může lebeda v zahradě plnit i funkci okrasnou.

 

Další informace a užitečné odkazy: Pokud hledáte inspiraci, jak lebedu zahradní zpracovat, přečtěte si tento přehledný článek (na konci je i chutný recept). Lebeda obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, pokud ji chcete zařadit i do svého jídelníčku, nahlédněte do tohoto seznamu jejích účinků.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Macouchová Jana
9 měsíce 26 dny před

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli lebeda nemůže zaplevelit zahradu? Děkuji. Hezký den. Macouchová J.

Podpora
Kristyna
9 měsíce 26 dny před

Dobrý den. Lebeda se bez problémů sama vysemeňuje. Je tedy možné, že na zahradě vyroste, i když ji tam sama nezasadíte. Zaplevelení se však příliš obávat nemusíte. Pokud chcete, můžete před vykvetením rostlinám odstranit květenství, nijak jim to neublíží a zabráníte tak nechtěnému šíření.

 

TOP