Ledenec nachový

Ledenec nachový

26 

Pěstování ledence nachového: Výsev provádíme brzy na jaře, nejlépe již v III., je také možné jej doma předpěstovat. Kvete od VI. do VIII. a lusky dozrávají na začátku X. v Balení je 5 semen.

14 skladem

Množství
Katalogové číslo: bt1611 BL 3/4 D Kategorie: ,

Ledenec nachový (Lotus tetragonolobus), lidově též někdy označovaný jako „Šparglový hrách“, je jednoletá až vytrvalá zelenina, původem ze Středomoří.

Stanoviště pro ledenec nachový: Vyhovuje mu stanoviště na plném slunci. Může růst i v polostínu, ale zde téměř neplodí. Na půdu je poměrně nenáročný, daří se mu v běžné zahradní zemině. Ocení pravidelnou zálivku, lépe než přelití však snáší občasné přísušky.

Využití ledence nachového: Pro jeho sytě nachové květy jej můžeme pěstovat jako okrasnou rostlinu. Plody jsou lusky ze čtyř stran lemované vlnitými „křidélky“. Mnohem zajímavější je však jeho využití v kuchyni. Ledenec je totiž jedlá rostlina. Mladé lusky můžeme vařit a přidávat do nejrůznějších pokrmů, chutí připomínají chřest. I květy jsou jedlé a můžeme jimi zdobit saláty a další jídla. Rostlina žije v symbióze s tzv. hlízkovými bakteriemi, které jsou schopné vázat vzdušný dusík – v okolí svého stanoviště tedy ledenec přirozenou cestou do půdy dodává živiny.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Pro inspiraci jak připravit lusky ledence nachového můžete nahlédnout na tento vynikající recept. Hlízkové bakterie jsou pro svou schopnost vázat vzdušný dusík skvělými pomocníky každého zahradníka, přečtěte se něco víc o jejich přínosu třeba na Wikipedii.

Chcete se zeptat?


 

TOP