Len/Lufa

Len/Lufa

Len setý (Linum usitatissimum), jednoletá rostlina, vyšlechtěná k okrasným, potravinářským nebo technickým účelům. Vegatační doba okolo 100 dní. Potravinářský len kvete modrou barvou.Rostlina dorůstá přibližně 1 m. 

Pěstování: Lnu se nejlépe daří v chladnějších oblastech s dostatkem vláhy, není náročný na půdu.

Použití: Semena potravinářského lnu jsou lehce projímavá, používají se na ozdobu pekařských výrobků, do čajů nebo na zábaly (na místa s infekcí). Sklízíme tobolky (cca 8 semen) v plné zralosti. Len se používá na léčbu nejrůznějších nemocí zažívacího traktu

 

Lufa patří mezi tropickou zeleninu. Na lufě je zajímavé to, že se dá nejen jíst, ale dají se z ní  vyrábět i masážní žíňky (někdy se označuje jako houbová tykev). Jedná se o rychle rostoucí pnoucí rostlinu, která má i dekorativní vzhled.

Pěstování: Je velmi náročná na teplo. Nejlépe se ji daří ve skleníku, ale v teplejších oblastech ji můžeme pěstovat i venku. Rostlina zprvu velmi pomalu klíčí. Je náročná na slunce, hnojení a vodu (pokud málo zaléváte, rostlina je křehká).

Použití: Pokud chcete lufu použít k potravinářským účelů, sklízejte plody nejvíce 14 dní staré. Semena pro urychlení klíčení namáčíme do nechlorované vody. Nezapomeňte k lufě přidat oporu.

Jak si vypěstovat lufovou masážní žínku naleznete zde.

 

Zobrazen jediný výsledek

Seřadit:

Není skladem

(0)
14 

TOP