Lipie sladká

Lipie sladká

36 

Pěstování Lipie sladké: Semena je možné vysévat po celý rok. Vyséváme na povrch propustného substrátu a jen mírně zahrneme. Ideální teplota pro klíčení je asi 20 °C. Substrát nesmí nikdy zcela vyschnout. Pro udržení vyšší vzdušné vlhkosti je možné misku se semeny přikrýt průhlednou proděravěnou fólií. V balení je minimálně 15 semen.

10 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: bt 458767 Z3 B Kategorie: , ,

Lipie sladká (Lippia dulcis) se někdy též nazývá „Aztécký cukr“. Jak už název napovídá, jedná se o přírodní sladidlo. Tato 20-30 cm vysoká trvalka ve vhodných podmínkách vytváří hustý kobercovitý porost. Má jemné bílé květy a sytě zelené listy.

Pěstování Lipie sladké: U nás tato trvalka venku nepřezimuje, proto je nejlepší ji pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Lipie vyžaduje hodně světla a ocení letnění venku. V bytě se jí bude nejvíce dařit u okna orientovaného na jižní stranu. Vyhovuje jí propustná hlinito-písčitá půda a ocení i pravidelnou zálivku. Zimujeme při pokojové teplotě. Také je možné rostlině poskytnou zimní „období klidu“, kdy ji při omezené zálivce umístíme do místnosti o teplotě okolo 8-10 °C.

Využití Lipie sladké: Listy této rostliny jsou silně aromatické a velmi sladké. Obsahují hermandulcin a uvádí se, že jsou až 1000x sladší než běžný cukr. Tato rostlina je tedy ještě sladší než stévie. V zemích původu má její pěstování a užívání velmi dlouhou tradici, nicméně všechny její účinky zatím nebyly zcela prozkoumány. Lipie se tedy používá jako přírodní sladidlo, ale pro svůj zajímavý vzhled Vám poslouží i coby okrasná rostlina.

 

Další informace a zajímavosti: Více si můžete přečíst na této stránce.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Katka Kratochvílová
4 měsíce 4 dny před

Dobrý den.
Jakým způsobem se tato rostlina zpracovává. Pěstuje se snadno jako stévie? – Katka

Podpora
Kristýna
4 měsíce 3 dny před

Dobrý den,
lipie je na pěstování asi stejně (ne)náročná jako stévie, zimování mi však u aztéckého cukru přijde snadnější. Lipii lze též pěstovat v závěsných květináčích jako převislou rostlinu. Listy se suší a drtí – jako u stévie.

 

You may also like…

TOP