Právenka latnatá – Andrographis paniculata
- 7%

Právenka latnatá – Andrographis paniculata

29  27 

 Pěstování právenky latnaté: Semena Andrographis vyséváme brzy z jara na chráněném místě. V balení je cca 40 semen.

25 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: A7 BBS 434 Andrographis paniculata 40s Kategorie: ,

Právenka latnatá (Andrographis paniculata) je víceletá rostlina původem z Indie, která je známá i pod názvem „měkkýn latnatý„. Je to oblíbená léčivka a v ájurvédě se používá především při onemocněních jater. Z rostliny se vyrábí odvar nebo tinktura. Není mrazuvzdorná, proto ji na zimu přeneseme do nevymrzající místnosti. Právenka je také ideální rostlinou do zimních zahrad. Vyžaduje stanoviště na plném slunci. Substrát se nesmí přemokřit – to právenka nesnáší. Používáme běžnou zeminu, a zaléváme, když substrát vyschne.

Využití právenky latnaté: Používá se jako hepatoprotektivum po infekčních hepatitidách, po otravách léky a jinými chemickými látkami a při dispepsiích. Pomáhá při infekční hepatitidě typu B a při virových onemocněních dýchacích cest. Rostlina působí protizánětlivě a antiviroticky. Její nejvýznamnější fyziologický účinek je tzv. „signál snímače„, kdy zastavuje neregulovaný růst buněk virového původu (proto se dnes také intenzivně zkoumá možnost využití právenky latnaté při léčbě HIV). Z rostliny je možné uvařit čaj, odvar (ten má velmi výraznou hořkou chuť) a také z ní můžeme připravit obklady pro zevní použití. Kontumaci přípravků z právenky by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
HanaK
8 roky 9 měsíce před

dobrý den,
koupila jsem u Vás semena právenky, myslela jsem, že na obale budou rady k pěstování, ale nejsou. můžete mi prosím poradit, jak a kdy sít, jak pěstovat? nějaké infomace se dají na netu najít, ale není to od semínek. nerada bych udělala nějakou chybu.

Návštěvník
Petr Horák
8 roky 8 měsíce před

Dobrý den,
je velmi těžké o rostlině něco zjistit.

na stránkách
http://www.hort.purdue.edu/newcrop/CropFactSheets/andrographis.html
http://andrographis-paniculata.101herbs.com/
http://www.horizonherbs.com/product.asp?specific=530

Jsou jen málo informací. přesto jsme něco našli.

Má ráda slunné místo a nevadí i chudší půda.
Rostlině trvá déle než vykvete, proto je nutné roslinu od časného jara předpěstovat. Po celou dobu klíčení uchováváme roslinu ve vlhku a teple.

 

TOP