Mahónie cesmínolistá

Mahónie cesmínolistá

22 

Pěstování mahónie cesmínolisté: Semena je vhodné stratifikovat v ledničce (3 – 4 týdny), následně vyséváme do vlhkého zahradního substrátu – nejlépe III./IV. Ale jedná se o velmi odolnou rostlinku, proto můžete s dobou výsevu experimentovat. Alternativou je předpěstování v květináči. V balení je 10 semen

13 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je u nás běžně pěstovaný keř původem ze Severní Ameriky. V zemí původu se jí někdy říká „hrozny z Oregonu“. Mahónie je velmi odolná a na pěstování zcela nenáročná – někdy se dokonce může na zahradě vyskytnout neplánovaně, protože její semena rozšiřují ptáci.

Stanoviště mahónie cesmínolisté: Mahónie nejlépe poroste v dobře propustné půdě s dostatkem živin. Je ideální rostlinou na stinná a polostinná stanoviště, ale pokud bude mít dostatek vody, vyroste i na plném slunci. Mahónie je půdokryvný keř a můžeme jí podsazovat stromy a vyšší keře. V našich podmínkách je dobře mrazuvzdorná, ale protože jde o stálezelenou rostlinu, je třeba jí i v zimních měsících poskytnout dostatečnou zálivku (pokud se o to nepostará sama příroda pomocí sněhové pokrývky), jinak hrozí, že rostlina uschne. Mahónie běžně dorůstá asi 1 – 1,5 m, ale dobře snáší řez a proto je možné ji udržet i nižší.

Využití mahónie cesmínolisté: Mahónie je velmi dekorativní. Jak již napovídá její název, má listy podobné cesmíně, které navíc zahradu zdobí po celý rok. Květenství je zářivě žluté a postupně jej nahrazují sytě modré bobulovité plody. Mahónie cesmínolistá proto v zahradě může plnit funkci okrasného keře. Její plody jsou však jedlé! Chutí se trochu podobají černému rybízu a dá se z nich připravit vynikající džem. Jsou dobré i syrové, musí se však trhat až v plné zralosti.

Chcete se zeptat?


 

TOP