Maklája srdčitá
- 5%

Maklája srdčitá

21 

Pěstování: Semena je vhodné nejprve předpěstovat. Výsev je vhodné provádět již III. Na stanoviště mladé rostlinky vysazujeme až po posledních mrazících (dle počasí většinou druhá polovina V.), protože je mráz může spálit. Před zimou vždy doporučujeme rostliny seříznout a kořenový systém chránit chvojím či slámou. Dobře se množí řízkováním. V balení je minimálně 20 semen.

24 skladem

Katalogové číslo: pn 2020 BL 2/2 Ab Kategorie: , ,

Makleja srdčitá (Macleaya cordata), neboli okecek, je až 2,5 m vysoká vytrvalá rostlina, která pochází z východní a jihovýchodní Asie, kde se používá v léčitelství.

Pěstování: Makleja je na pěstování zcela nenáročná. Vyhovuje jí běžná zahradní zemina a stanoviště na slunci i v polostínu. I přes svou úctyhodnou velikost se nevyvrací, a proto nepotřebuje oporu. Rostlina u nás bez problémů přežije zimu, ale nadzemní část odumírá a na jaře znovu obráží z kořenů. Podobně jako třeba máta se i makleja může po zahradě šířit prostřednictvím podzemních oddenků, proto se doporučuje záhon s maklejou ohraničit obrubníkem či zahradní fólií.

Využití: Makleja pro svou velikost a výrazné bílé květenství vynikne coby okrasná rostlina. Můžeme ji např. vysadit kolem nepěkných zídek či starých plotů. V Asii se používá jako léčivka. Jsou jí připisovány protizánětlivé a antimikrobiální účinky, působí proti plísním a kvasinkám, celkově má velmi silný antiseptický účinek. Makleja se užívá i coby prevence při paradontóze.

Chcete se zeptat?


 

TOP