Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská patří mezi vytrvalé bylinky. Pochází ze Středomoří. Jedná se o široce využitelnou bylinku. Nejlépe se množí semeny, ale můžeme vyzkoušet i množení dělením. Semínka klíčí pomalu, ale rostlina později vytvoří silný trs.

Pěstování: Zcela nenáročné, stačí jí chudší půda. Vyhovuje ji slunná poloha, ale snáší i mírný stín. Nesnáší dlouhodobé přemokření.  Na zimu doporučujeme zakrývat chvojím (větší mrazy by ji mohly poškodit). Meduňka lékařská vydrží na jednom stanovišti až 10 let. Porosty můžeme zakládat z jarních výsevů semen, nebo si rostliny můžeme z osiva předpěstovat.  Nať můžeme sklízet i 3x za rok (nejpozději na začátku září), nejlépe před tím než meduňka vykvete. Část porostu zanecháme. Listy meduňky sušíme na stinném místě.

Použití: Čaje z meduňky se používají na uklidnění organizmu a při nachlazení a bolestech v krku (má také pozitivní účinky na zažívání). Je známá pro svůj zklidňující účinek na organismus (deprese a úzkosti). V kuchyni se používá při dochucování. Mladé lístky se často užívají na zdobení sladkých pokrmů a různých koktejlů. Je součástí mnoha čajových směsí pro ženy v těhotenství. Pomáhá při nadýmání a střevních problémech. Meduňka propůjčila svoji chuť i likéru benediktínka.

Zobrazen jediný výsledek

Seřadit:

Skladem

Hodnocení 5.00 z 5
(0)
15 

TOP