Růže šípková

Růže šípková

25 

Pěstování růže šípkové: Semena doporučujeme pro podpoření klíčivosti stratifikovat. Nejprve je namočte na 1 den do vlažné vody. Pak je uložte do nádoby s vlhkým pískem, překryjte potravinovou fólií a následně skladujte 6-8 týdnů v ledničce. Máte-li chuť experimentovat, můžete zkusit semena zasadit na podzim, aby se o stratifikaci postarala sama příroda – nicméně tato metoda je hodně o štěstí. Přímo na stanoviště vyséváme nejlépe V. – VI., ale pokud chcete růži předpěstovat, můžete i dříve. V balení je 5 semen.

21 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: BT2441 BL 3/3 C Kategorie: ,

Růže šípková (Rosa canina) patří mezi naše původní vytrvalé keře a jistě není nutné ji více představovat. Přesto se dnes v našich zahradách nevyskytuje tak často, jak by si zasloužila – snad proto, že je brána jako něco všedního a obyčejného. Je to však škoda. Její šípky obsahují celou řadu vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, které oceníte především v období chřipkových epidemií.

Stanoviště růže šípkové: Vyhovuje jí dobře propustná půda s dostatkem humusu. Preferuje neutrální pH, ale snese i půdu mírně zásaditou či kyselou. Pokud ji nestříháme, může v dospělosti jako solitéra dosahovat výšky až přes 3 m, jako součást živého plotu pak o něco méně. Může být proto náročnější na prostor. Dospělé rostliny též vytvářejí poměrně hluboký kořenový systém, na stanovišti by tedy měla být půdní vrstva dostatečné mocnosti. Jako planá rostlina je velice nenáročná, nejlépe však prosperuje na plném slunci.

Využití růže šípkové: Díky svým bílým či růžovým květům vynikne růže šípková i coby čistě okrasná rostlina. Proč ale nezkombinovat příjemné s užitečným? Šípky obsahují velké množství vitamínu C, karotenoidy a mnoho dalších látek. Je možné z nich připravit džem či sirup. Ze sušených je pak skvělý osvěžující čaj. V době květu lze čaj připravit i z okvětních lístků a mladých listů. Šípky můžete jíst i syrové, ale doporučujeme je nejprve nechat přejít mrazem, protože pak změknou, zesládnou a půjde lépe oddělit dužina.

Chcete se zeptat?


 

TOP