Sléz / spilant

Sléz / spilant

Sléz maurský (Malva mauritiana) je víceletá dekorativní rostlina, která se pěstuje jako letnička. Kvete tmavě fialovo-modře a dosahuje výšky až 1,5 m.

Pěstování: Sléz maurský má rád slunné chráněné plochy. Půda by měla být dobře prohnojená (nejlépe pěstovat po luskovinách). Výsev semen v březnu nebo dubnu, můžeme i předpěstovat sazeničky.

Použití: Rostlinu pěstujeme kvůli látkám obsažených v listech a především květech. Používá se při rekonvalescenci (obnovuje poškozené tkáně), především průdušek a horních dýchacích cest. Listy se mohou přikládat na špatně se hojící rány. Rostlina najde své využití také jako přírodní barvivo (modrá). 

 

Spilant je poléhavá až převislá letnička vhodná do truhlíků. Květy a mladé lístky výrazně a krátce tlumí bolest v ústní dutině. Její používání je zcela bezpečné. Dá se také použít do salátů, má ale lehce štiplavou a nahořklou chuť. Pochází z oblasti Pará v Brazílii. 

Použití: Anglicky se rostlina nazývá “Toothache Plant” – působí proti bolesti zubů.

Pěstování: Začínáme předpěstovávat v březnu nebo dubnu. Ve světlé místnosti vysejeme na povrch substrátu a nezahrnujeme. Od května umístíme ven. 

 

Zobrazeno 5 výsledků

Seřadit:

TOP