Snědek chocholičnatý

Snědek chocholičnatý

19 

Pěstování snědku chocholičnatého: Cibulky sázíme na podzim, nejlépe na konci IX./X. – XI. Touto dobou je také možné provádět výsev semen snědku, aby u nich v zimně proběhla stratifikace. Tu je možné provést i uměle doma v ledničce – pak lze snědek vysazovat i v III. – V. v balení je minimálně 7 semen.

4 skladem

Množství
Katalogové číslo: bt 400092 kr1 B ornithogalum Kategorie: ,

Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum) je krásná vytrvalá cibulovina původem z oblastí kolem Středozemního moře. Dříve rostl běžně i v české přírodě, ale kvůli rozorávání mezí a pravidelnému sečení travních porostů se jeho počty stále snižují. Dnes je chráněný.

Stanoviště pro snědek chocholičnatý: Na půdu je snědek nenáročný, preferuje však stanoviště na plném slunci. V našich podmínkách dobře přezimuje, při velkých mrazech však nepohrdne mulčem. V zahradě může být vysazován jako okrasná rostlina, díky svým atraktivním sněhově bílým květům ve tvaru hvězdy – proto se mu v angličtině říká Star of Bethlehem (Betlémská hvězda). Nejlépe v travním porostu vynikne ve větších skupinách.

Využití snědku chocholičnatého: Snědek může být považován za léčivou rostlinu, nicméně je třeba přísně dodržovat dávkování, protože ve větších dávkách je jedovatý. V dobách nouze lidé konzumovali jeho uvařené cibulky, to se dnes však již nedoporučuje. Někdy se užívá v homeopatii. Z květů se vyrábí léčivá esence, tzv. „krizová kapka“, která má údajně uklidňující účinky.

 

Další informace a zajímavé odkazy: Léčivou esenci z květů snědku chocholičnatého si můžete připravit i doma, postupujte podle tohoto návodu. Pozor! Je nutné dodržet doporučené dávkování.

Chcete se zeptat?


Návštěvník
Blanka Šikutová
2 roky 5 měsíce před

Dobrý den. Jedná se o mořskou cibuli? Šikutová

Podpora
Kristyna
2 roky 5 měsíce před

Dobrý den. Ne, „mořská cibule“ je lidový název pro příbuznou rostlinu – snědek ocasatý (Ornithogalum longibracteatum)

Návštěvník
Vlaďka
2 roky 5 měsíce před

Moc zdravím. Je možné snědek pěstovat jako půdokryvnou rostlinu? Může se kombinovat s barvínkem?

Podpora
Kristyna
2 roky 5 měsíce před

Dobrý den. Snědek se sice na zahradě může rozrůst, ale bujné půdokryvné porosty (jako třeba modřenec) většinou nevytváří. Kombinaci s barvínkem zkusit můžete, ale je možné, že bujněji rostoucí barvínek bude snědek spíše utlačovat. Nebojte se však experimentovat.

 

TOP