Svatolína cypřišová

Svatolína cypřišová

21 

Pěstování svatolíny cypřišové: Semena vyséváme přímo na stanoviště, nejlépe v III. – V. Není nutné přihnojovat, svatolína totiž preferuje mírně zásadité půdy, které jsou chudé na živiny. Obvykle kvete v období VII. – VIII.
v balení je minimálně 0,0005 gramu. což je cca 13 semen.

36 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: bt86917 KR2 E Santolina Kategorie: , ,

Svatolína cypřišová (Santolina chamaecyparissus) je krásná stálezelená bylina ze Středomoří. Je to trvalka a na zahradě může vydržet řadu let. Lze ji dobře kombinovat např. s levandulí.

Stanoviště pro svatolínu cypřišovou: Vyhovuje jí chráněné stanoviště – nejlépe na plném slunci. Preferuje dobře propustné půdy, klidně štěrkovitého charakteru. Je ideální rostlinou na suchá stanoviště. Prosperuje i v půdách chudých na živiny. V našich podmínkách je mrazuvzdorná do -15 až -17°C, přesto se doporučuje ji před zimou chránit slámou či chvojím, podobně jako levandule. Alternativou je pak pěstování v nádobě a pravidelné letnění.

Využití svatolíny cypřišové: Na zahradě může díky svým stříbřitým listům a sytě žlutým květům plnit okrasnou funkci – vynikne ve skupinách i jako solitéra. Svatolína má také léčivé účinky a v minulosti se používala ve formě mastí a tinktur jako úleva od revmatu a bolavých kloubů. Sušené listy je možné přidávat do jídel jako netradiční koření. Květy jsou velmi aromatické, ale mohou se menších dávkách přidávat do bylinných čajů. Neměly by ji však konzumovat děti a těhotné či kojící ženy. Pronikavá vůně navíc odpuzuje moly a jiný hmyz, proto se doporučuje sušené květy zavěšovat např. do spíží. Aby rostlina prospívala je vhodné ji pravidelně časně na jaře mírně zkrátit, podobně jako levanduli.

 

 

Chcete se zeptat?


 

TOP