Svízel vonný

Svízel vonný

19 

Pěstování svízelu vonného: Semínka vyséváme přímo na stanoviště. Nejlepší je výsadba na podzim, tedy IX. – XI., protože během zimních měsíců dojde k přirozené stratifikace. Pokud ale svízel vonný v tomto období zasadit nestihnete, poměrně dobře klíčí i při výsevu XII. – I. V balení je minimálně 15 semen.

44 skladem

Množstevní slevy
1 2 3+
- - -
Množství
Katalogové číslo: bt15507 kr1 c Kategorie: , ,

Svízel vonný (Galium odoratum), spíše známý pod názvem „mařinka vonná“, je léčivá trvalka, kterou můžeme běžně potkat i v české přírodě.

Stanoviště pro svízel vonný: Často roste v listnatých lesích, proto preferuje stinná stanoviště či polostín. Půda pro svízel vonný by měla být propustná a vlhká, ale ne podmáčená. Pokud jsou tyto podmínky splněny, rostlina se bujně rozrůstá a může tak plnit půdokryvnou funkci ve stinných částech zahrady. Zimy přečkává bez problému až do -34°C.

Využití svízelu vonného: Této rostlině se přičítá celá řada blahodárných účinků. Je to léčivka. Květy se mohou sušit – často se z nich připravuje čaj, který působí proti bolestem hlavy, únavě a nespavosti. Snižuje tepovou frekvenci a údajně je prospěšný i při léčbě ledvinových kamenů atd. Je však třeba dbát na vhodné dávkování, protože vyšší dávky mohou být naopak zdraví škodlivé. Květy jsou jedlé a údajně chutí připomínají vanilku. Pro své výrazné aroma se též někdy mařinka využívá pro dochucování pokrmů a likérů, v Německu se z ní vyrábí známé „Májové víno“ (tzv. Bowle).

 

Další informace a zajímavé odkazy: Pokud Vás zaujal tradiční německý nápoj Bowle, můžete si ho zkusit připravit i doma – třeba podle tohoto jednoduchého receptu.

Chcete se zeptat?


 

TOP